تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

نظر مشورتی کانون

  آیا دفترخانه تکلیف و مسئولیتی در خصوص استعلام و یا اعتبار سنجی اصالت وکالتنامه بلاعزل که از سوی معامل ارائه گردیده است و مرجع صدور آن سفارتخانه های ایران در خارج از کشور می باشد دارد یا خیر؟

   

  1 – هر چند نامه شماره 144325/90 مورخ 9/8/90 مدير كل امور اسناد و سردفتران سازمان ثبت اشعار مي دارد: در ارتباط با وكالتنامه هاي داراي بار مالي و مربوط به نقل و انتقال غير منقول  كه توسط نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران  در خارج از كشور تسجيل و تاييد گرديده اند ، بدواً بايد اصالت وكالتنامه هاي مزبور توسط بخش تاييد اسناد اداره سجلات و احوال شخصيه وزارت امور خارجه در تهران و نمايندگي هاي وزارتخانه مذكور در مراكز استان ها تصديق و تاييد و سپس مورد پذيرش قرار گيرد، اما مستنبط از ماده 29 قانون دفاتر اسناد رسمي مصوب  1354 در خصوص الزام دفاتراسناد رسمي به رعايت تكاليف قانوني و همچنين نظاماتي كه وزارت دادگستري براي آن ها مقرر مي دارد و با توجه به انتقال اختيارات وزارت ياد شده به قوه قضاييه و تفويض اختيارات رياست محترم قوه قضاييه به رياست محترم سازمان ثبت،‌ سردفتران و دفترياران مكلف به رعايت نظاماتي مي باشند كه بنا به اختيارات  تفويضي از سوي رياست محترم سازمان ثبت  و به طرق قانوني به دفاتر اسناد رسمي ابلاغ شده باشد.

  2- با توجه به مفهوم و منطوق ماده 22 قانون ثبت اسناد و املاك و همچنين ماده 100 قانون مرقوم، چنانچه سردفتر با رعايت قوانين و مقررات در تنظيم سند اقدام نموده و مرتكب تقصير يا تخلفي نشده باشد، مسئوليتي متوجه وي نمي باشد.

   

  آیا تنظیم سند صلح عمری نسبت به یکدستگاه آپارتمان که در رهن بانک مسکن نیز می باشد از شخص رشید به صغیر بلامانع می باشد یا خیر؟ آیا تنظیم سند صلح عمری از صغیر به شخص رشید (چنانچه ملک در رهن بانک باشد ) بلامانع است یا خیر؟

  تنظيم سند صلح با شرط عمري نسبت به ملكي كه در رهن بانك مي باشد با جلب رضايت  بانك ( در مواردي كه حق انتفاع از وام گيرنده سلب شده باشد) بلامانع مي باشد و شايسته است در سند تنظيمي شرط شود كه در صورتي كه بانك متوسل به اقدامات اجرائيه نسبت به وصول مطالبات خود شود حق انتفاع مصالح ساقط است . همچنين تنظيم سند صلح با شرط عمري از سوي ولي نسبت به مولي عليه صغير خود به ديگري و يا بالعكس نيز با عنايت به ماده  1183 قانون مدني  بلامانع بنظر مي رسد.

  صرفا جهت اطلاع

  برگرفته از کانون سردفتران و دفتریاران


  این مطلب تا کنون 52 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 13 فروردين 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158713
 • بازدید امروز :163178
 • بازدید داخلی :8895
 • کاربران حاضر :158
 • رباتهای جستجوگر:413
 • همه حاضرین :571